Çocuklar İçin Sosyal Medya Güvenli Mi?

İnstagram, youtube, telegram, linkedin, tik tok vb. çok sayıda sosyal medya her yaştan insanın ilgisini çeken bir mecra olmuştur. Özellikle pandemi ile birlikte kullanıcı sayıları artmıştır. Çocukların da bu mecrada yetişkinlerle yer aldığı unutulmamalıdır. Çocukların bu duruma karşı eğitilmeleri önemli hale gelmiştir. Çocukların akıllıca sosyal medya kullanımını sağlamak ebeveynlerin gözetiminde olmalıdır. Sosyal medyanın çocuklar için olumlu yönleri; aile ve arkadaşlarla iletişim halinde olmak, eğitsel projelerde yer almak, ilgi alanlarındaki gelişmeleri takip edebilmek, eğiticilerle iletişim halinde olabilmektir.

Çocuklara olumlu özeliklerinden çok olumsuz etkisi olan sosyal medyada bu kötü etkileri mümkün olduğunca azaltabileceğimiz bazı yöntemler;

Sosyal medyada kişisel bilgiler, okulu, yaşadığı yer ve ev adresi gibi bilgiler kesinlikle paylaşılmaması gerektiği öğretilmelidir.

Güvenlik ayarları özelleştirilmeli, çocuk için en uygun olacak şekilde düzenlenmelidir.

-Arkadaşlar, aile dışında yabancı bireylerin arkadaşlık istekleri kabul edilmediğinden, mesajların cevaplanıp cevaplanmadığından emin olunmalı takip edilmelidir.

Sosyal medyanın çok farklı bir dünya olmadığı, paylaştıklarının olumsuz yönde hayatını etkileyebileceği anlatılmalıdır.  Paylaşırken ebeveynlerine danışmaları gerektiği çocuklara öğretilmeli. Ebeveyn Arkadaşlık bağlantısı ile paylaşımların ve etkileşimlerin neler olduğu takip etmelidir.

Siber zorbalıktan kaçınılmalı, başkalarının yaptığı tespit edilen siber zorbalık da rapor edilmelidir ve Emniyetin Siber Suçlarla Mücadele birimlerine bildirilmelidir. Gerekli tespit ve cezai işlemler emniyetin ilgili birimlerince ve adli makamlarca uygulanabilmektedir.

-Bilgisayar ekranının arkasında başka bir insan olmamaları, kendilerini temsil ettikleri öğretilmelidir.

-Çocukların yaşını doğru girdiğinden emin olunmalı. Yaş bilgisinin görünürlüğü kaldırılması önerilmektedir. Sosyal medyaya kayıt olmak için girilmesi gereken yaş bilgisinin olduğundan büyük yazılması durumunda karşılarına çıkan yanlış içerik veya reklamlar çocuklarda çeşitli travmalara neden olabilir.

-Bazı sosyal medya platformlarının ebeveyn kontrolü kanalı bulunmaktadır. Bu kanal aktifleştirilmeli, çocuğun yaşına en uygun ayarlar yapılmalıdır.

-Sosyal medya üzerinden resim, yazı vb. yoluyla yapılan herhangi bir istismar durumu mutlaka yetkililere bildirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.