E-Ticarette Kupon Kodu – Hediye Kodu – Hediye Çeki Kullanmak?

Online alışverişlerde tüketicileri siteye çekmek, satış hedeflerini tutturmak adına e-ticaret şirketleri için indirim kuponu, hediye çeki, hediye kuponu, kupon kodu kullanımı oldukça yaygın ve etkili bir araçtır.

Online alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinden alışverişlerinizde ödeme sırasında veya sonraki alışverişlerinizde kullanabileceğiniz indirim kuponu, hediye çeki vb. hoş sürprizler sizi karşılar. Ülkemizde e-ticaret satışı yapan firmaların yaklaşık %90 kadarı e-ticaret satış oranlarına olumlu etkisi olan indirim kuponu, hediye çeki, hediye kuponu vb. kullanmaktadır.

Kupon Kodu-Hediye Kuponu Nedir, E-Ticarette Ne İşe Yarar?

Müşterilerin e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken belli sürelerde ve koşullarda geçerli olmak üzere ödeme aşamasında tek kullanımlık indirimler sunacak şekilde hazırlanmış kodlardır.

 Bu kodlar sayesinde e-ticaret sitesinde;

 • E ticaret sitenizde müşterilerinize toplam alışveriş tutarı ya da belli ürünler üzerinden belli sürelerde geçerli indirimler sağlamak,
 • Müşterilerin e-ticaret sitenizden tekrar alışveriş yapmaları için bir neden oluşturmak,
 • E ticaret sitenizde Yapacağınız kampanyaları geniş kitlelere duyurmak,
 • E ticaret sitenizde anlık indirimlerle ürünlerinize olan takip ve ilgiyi artırmak,
 • Özel günlerde hedef tüketicilerinizin ilgisini e ticaret sitenizde ki ürünleriniz üzerine çekmek,
 • E ticaret sitenizde belli tutar üzerinde indirim yaparak ticaret hacminizi artırmak mümkün olacaktır.
İndirim Kuponlarını Nasıl Kullanırsak Etkili Olur?

Kupon kodlarının gereğinden fazla kullanılması ürün ve marka değerini düşürebileceğinden doğru zamanlarda doğru ürünlerde ve miktarlarda kullanılması oldukça önemlidir.

 • Örneğin;   e-ticaret sitenizde birbirini tamamlayan ürünlerde daha cazip bir fiyat sunabilmek, sepet hacmini artırmak için tercih edilecek bir çantanın yanında uyumlu bir cüzdan satın alınması halinde geçerli olmak üzere indirim kodu kullandırabilirsiniz.
 • Başka bir kullanım şekli e-ticaret sitenizde sepet hacmini artırmak üzere 2.(ikinci),3.(üçüncü) parça alışverişlerinde indirim kuponu devreye sokabilirsiniz, bu şekilde indirim için e-ticaret sitenizden daha fazla ürün alma seçeneğini müşterilerinize sunabilirsiniz.
 • E-ticaret sitenizde müşteri sepet hacmini artırmak için başka bir yöntem ise sepet toplamda belli tutara ulaştığında indirim kuponu/kodunu müşterilerinizin ilgisine sunabilirsiniz.
 • Müşterilerinizin e-ticaret sitenizden alışveriş devamlılığını sağlamak adına ise sonraki alışverişlerde kullanılmak üzere indirim- hediye kuponu/kodu

Birkaç örnekle anlattığımız gibi e-ticaret sitenizde kupon kodu, hediye kodu veya hediye çekinin çok sayıda kullanılmasından ziyade etkin ve verimli kullanılması da oldukça önemlidir.

Kupon Kodlarının Kullanım Süresi Önemli mi?

E-ticaret sitenizde kupon kodu/hediye kodu/hediye çekinin çok sayıda kullanılması yerine etkin, verimli ve yerinde kullanılmasının önemli olması kadar müşteriye sunduğunuz indirim kuponunun süresi de önemlidir.

E-ticaret sitenizden alışveriş neticesinde müşterinize daha sonraki alışverişte kullanmak üzere sunduğunuz tek kullanımlık bir kupon kodunun geçerlilik süresini uzun tutarsanız müşterinizin bu indirim kodunu zamanla unutması olağandır.

Bu nedenle indirim/hediye kuponlarının süresini kısa tutmak, müşterinizi e-ticaret sitenizde sunduğunuz cazip indirimden faydalanmak üzere harekete geçirecektir.

Kupon kodlarının ezberlenebilir ve akılda kalıcı olması da kısa zamanda müşterinizi e-ticaret sitenizden alışverişe çekecektir.

Son olarak tavsiyemiz ise kupon kodu/hediye kodu/hediye çeki sadece alışveriş karşılığında değil;

 • e-ticaret sitenize üye olmak,
 • e-posta kampanya bildirim listenize kayıt olmak,
 • e-ticaret sitenize bağlı sosyal medya platformlarında yer alan e-ticaret sitenizin uzantısı olan sayfaları takip etmek,
 • beğeni/yorum yapmak ve tavsiye ve paylaşım niteliğinde etiketleme  yapılması

gibi etkinliklerin karşılığında da indirim kodu/hediye kodu/hediye çekini sunmak müşteri ağınızı genişletmek ve marka bilinirliğini artırmak adına oldukça kıymetli bir reklam aracı olacaktır.

e-ticarete yeni başlayacaklar için işinize ve ihtiyacınıza özel e-ticaret sitesini uzman ve deneyimli ekibimizle tasarlıyor, e-ticaret sitenizi satışa hazır halde teslim ediyoruz. Web sitesi, e-ticaret sitesi hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgileri web sitemizde bulabilirsiniz.

Sizi hedefinize götürecek iyi bir web sitesi/e-ticaret sitesi/online magaza için olmazsa olmazlardan olan seo, google sıralama,e-ticaret ödeme yöntemleri ,hediye kuponu, indirim kuponu,logo tasarım,kargo takip sistemi,e-sipariş yönetimi, stok yönetimi, sosyal medya çalışmaları ve daha fazlası için bizimle iletişime geçin.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: