Güvenli İnternet Hizmeti Nedir- Ne İşe Yarar?

Güvenli İnternet Hizmeti Nedir- Ne İşe Yarar?

Ülkemizdeki internet kullanımında ki güvenlik sorunlarına yönelik şikâyet ve talepler üzerine çalışmaları başlayan ve 22 Kasım 2011 tarihinde kullanılmaya başlayan “Güvenli İnternet Hizmetinin” abone sayısı her geçen gün artmaktadır.

Anayasanın “Ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı 41. Maddesi ve “Gençliğin korunması” kenar başlıklı 58. Maddesi hükümlerine dayanan ve Elektronik Haberleşme Kanununun Tüketici ve Son Kullanıcı haklarını düzenleyen hükümleri ile Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “İnternetin Güvenli Kullanımı” başlıklı 10.maddesi çerçevesinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunca “Güvenli İnternet Hizmeti”ne İlişkin çalışmalar yapılmış Kurul Kararı ile 24/08/2011 tarihli ve 2011/DK-14/461 sayılı “Güvenli İnternet Hizmetine İlişkin Usul ve Esaslar” adı altında düzenlenmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti;

Özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere zengin bilgi kaynakları ve fırsatlara sahip olan internet dünyasından tüm internet kullanıcılarının güvenli bir şekilde yaralanmasını sağlamak amacıyla sunulan hizmettir.

Güvenli internet hizmeti dijital dünyanın risk ve zararlı içeriklere karşı koruyucu önlemleri almak ve tüm kullanıcıları korumak üzere geliştirilmiştir. Belirlenen hukuki düzenlemeler çerçevesinde internet sağlayıcılar bu hizmeti sunmaktadır. Bu hizmeti tercih eden internet aboneleri için ilgili uzmanlarca belirlenmiş olan “Çocuk Profili Ve Aile Profili” olarak  alt seçeneklere sahip iki ana başlık altında sunulmaktadır.

Çocuk profili tercih edildiğinde uzmanlarca belirlenen “Beyaz Liste” yönteminde yer alan güvenli web sitelerine ve içeriklere ulaşabilmektedirler. Aile profili için uzmanlarca belirlenen liste ise “Siyah Liste” olarak adlandırılmakta ve tabiri caiz ise zararlı içeriğe sahip kara listeye giren web sitelerine erişim izni vermemektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti Talep Edersem Faydası Ne Olur?

derseniz; suç ve şiddete teşvik eden içeriğe sahip sitelerden, uyuşturucu ticareti yapan sitelerden, pornografik sitelerden, ırkçılık ve nefret suçları ve terör propagandası üzerine yayın yapan sitelerden, dolandırıcılık tespit olunan sitelerinden vb. sayılabilecek birçok zararlı içerikten kendimizi ve ailemizi korumamızı sağlar. 

Güvenli İnternet Hizmeti Zorunlumu Peki?

diye merak edenler için bu hizmet zorunlu olmayıp sadece talep eden kullanıcılara sunulmaktadır. Akıllara gelen bir diğer soru ise Güvenli İnternet Hizmeti Ücretli Midir? Sorusudur; Dijital güvenliğimizi sağlayan bu hizmet ücretsiz olarak talep eden abonelere sunulmaktadır.

Ev interneti hizmeti sunan birçok operatör Güvenli İnternet Hizmetine yönelik abonelik, profil ve iptal işlemlerini kısa SMS vasıtası ile hizmete erişimi kolay hale getirmişlerdir. Ayrıca internet sağlayıcı firmaların bayi, web sitesi online işlemler ve telefonla müşteri hizmetleri/çağrı merkezinden de destek alarak bu talebinizi karşılayabilir ve istediğiniz zaman profil değişikliği de yapabilirsiniz.

https://guvenlinet.org.tr linkte detaylı bilgiler verilmektedir. Ayrıca https://guvenlinet.org.tr/basvuru  linkinde de internet sağlayıcı firmaların çağrı merkezi, online işlem merkezi, çocuk ve aile profili için ayrı ayrı SMS mesaj içeriği ve gönderilecek SMS kodu hazırlanan tablo ile özet halinde bulabilirsiniz.

 

Dijital dünyanın fırsat ve güzelliklerinden güvenle faydalanmanız dileğiyle….

 

Sizi hedefinize götürecek iyi bir web sitesi/e-ticaret sitesi/online mağaza için olmazsa olmazlardan olan SEO, Google sıralama-ticaret ödeme yöntemleri ,hediye kuponu, indirim kuponu, logo tasarım, kargo takip sistemi, e-sipariş yönetimi, stok yönetimi, sosyal medya çalışmaları ve daha fazlası için bizimle iletişime geçin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.