İşletmeleriniz İçin Sosyal Medya Güvenliği

Son yıllarda İnstagram, Facebook, Twitter, Linkedln, tik tok, youtube vb. Sosyal medya platformları bütün işletmeler için büyük önem kazanmaya başlamıştır. Küçük hobi işletmelerinden büyük kurumsal şirketlere kadar geniş işletme çeşitliliğine sahiptir. Tanıtım, müşterilerle birebir etkileşim, online satış, e-ticaret, kolay satış, ücretsiz reklam vb. amacıyla kullanılan sosyal medya platformlarında işletmeleri ve müşterileri korumak için alınması gereken önlemler hafife alınmamalıdır.

İşletmelerin ve kuruluşların itibarı sosyal medya hesaplarıyla yakından ilişkili olduğu için, bir güvenlik ihlali bile müşterilerin güvenini zedeleyebilir, işletmenin bilgilerini riske atabilir. Bu durum sadece İnstagram, Facebook gibi sosyal medya üzerinden satış yapan kendine ait e-ticaret sitesi olmayan girişimciler için risk çok daha büyük.

Uzun süre zaman, emek harcanarak müşteri ve takipçi sayısını artıran girişimci bir anda bütün zaman emek itibar yatırımını kaybedebilir. Bu nedenle girişimciler için kendilerine ait e-ticaret sitesi, internet satışı sitesine sahip olmaları hususunu şiddetle tavsiye ediyoruz.

Sosyal medya üzerinden, takipçi ve müşteri sayısı arttırarak satış yapan ve kazancını katlayan işletme profilini incelerseniz mutlaka kendilerine ait web sitesi veya e-ticaret sitesi olduğunu fark edeceksiniz. Sosyal medya üzerinden tanıtım ve satış yapmanın en büyük faydası mevcut e-ticaret sitesini ve marka bilinirliği ve itibarını destekler olmasıdır.

Online satış yaptığınız ve kontrolü size ait olmayan sosyal medya üzerinden satış girişimi için para, zaman ve emek harcamak kısa vadede cazip görünebilir. Ancak kendine ait e-ticaret sitesi olmayan işletmenin veya girişimcinin geleceğine doğru yatırım değildir.

Siber güvenlik tehditleri gün geçtikçe gelişip değişmektedir. Örnek olarak son yıllarda Instagram üzerinden satış yapan birçok işletmenin hesabı çalındı, müşterileri dolandırıldı, işletmenin ve müşterilerin bilgileri çalındığı, ciddi zararlara yol açtığı bilinmekte.

Sosyal medya mühendisliğinden, karmaşık profil hırsızlığına kadar çeşitli saldırılara uğrayan sosyal medya hesapları olan şirketleri önlemler geliştirmeye zorluyor. Sosyal medya hesaplarını daha güvenli hale getirmek için izlenilebilecek yaklaşımlardan bahsedelim:

  • Güvenlik Ayarları Güncel Tutulmalıdır.

Sosyal medya platformlarında güvenlik açığı oluşmaması için güvenlik ayarlarını kontrol etmek, bilgi edinmek, en uygun ayarlara düzenlemek, güncellemeleri takip etmek gereklidir. İnstagram, Facebook, Twitter, Linkedln, tik tok, youtube vb. sosyal medya platformlarının özelleşmiş güvenlik ayarlarını öğrenmek ve bu yönergeleri uygulamak önemlidir.

  • Güçlü ve Özel Şifre Oluşturulmalıdır.

Minimum 8 karakterli olması önerilen parolalar, şirketler için 12-18 karakterli olması önerilmektedir. Bağlı olduğu kişisel hesapların da şifresinin farklı olması ve güçlü olması önerilmektedir. Şifreler büyük-küçük harfler, noktalama işaretleri, rakamlar içermelidir.

  • Yorumlar Düzenli Denetlenmelidir.

Marka itibarını yakından etkileyen müşteri yorumları yakından takip edilmelidir. Saldırgan, zarar vermek isteyen kullanıcılardan zarar görmeyi azaltmak için yorumların takibi şarttır.

  • İşletme Sosyal Medya Hesap Takibi

İşletmenin sosyal medya hesabının takibi kontrolü tamamen sizde olan kısıtlı sayıda cep telefonu veya bilgisayardan yapılmalı, size ait olmayan ve güvenlik düzeyi bilinmeyen cihazlardan oturum açılmamalı. Zorunlu olarak açıldı ise mutlaka çıkış yapılmalı ve şifre bilgilerini kaydetmediğinden emin olunmalıdır.

  • İşletme Sosyal Medya Hesap Takibi

İşletmenin sosyal medya hesabının takibi kontrolü tamamen sizde olan kısıtlı sayıda cep telefonu veya bilgisayardan yapılmalı, size ait olmayan ve güvenlik düzeyi bilinmeyen cihazlardan oturum açılmamalı. Zorunlu olarak açıldı ise mutlaka çıkış yapılmalı ve şifre bilgilerini kaydetmediğinden emin olunmalıdır.

  • Sosyal Medyadan Daha İyi Verim Almak İçin Kullanılan Yazılımlara Dikkat Edilmelidir.

Bu uygulamalar sosyal medya işletme hesabının profil bilgilerine sahip olduğu için işletme hesabını her türlü saldırıya açık anlamına gelmektedir. Bu nedenle takipçi, müşteri sayısını ve kazancı artırmak isteyen işetmeler lisanslı yazılımlar kullanılmaya özen göstermelidir.

  • Sosyal Medya Politikası Hazırlanmalıdır.

Bilinçli hazırlanması gereken bu politika güvenlik risklerine, yasal sorunlara karşı işletmeyi korur. Olumsuz koşullarla başa çıkmak için gerekli yönergeler hazır durumda olur.

  • Lisanslı, Güçlü Ve Tam Kapsamlı Antivirüs Yazılımları Kullanılmalıdır.

İyi bir güvenlik duvarı oluşturmasının yanında, saldırılara eş zamanlı karşılık verebilmelidir.

Sizi hedefinize götürecek iyi bir web sitesi/e-ticaret sitesi/online mağaza için olmazsa olmazlardan olan SEO, google sıralama,e-ticaret ödeme yöntemleri ,hediye kuponu, indirim kuponu, logo tasarım, kargo takip sistemi, e-sipariş yönetimi, stok yönetimi, sosyal medya çalışmaları ve daha fazlası için bizimle iletişime geçin.

Karar vermekte zorluk çekiyorsanız, ücretsiz danışmanlık ziyaretimizden yararlanmak için arayın. 12 yıllık bilgi birikimimizle web sitesi/e-ticaret sitesi ne dair bütün sorularınızı cevaplayalım.

E-ticarete yeni başlayacaklar için işinize ve ihtiyacınıza özel e-ticaret sitesini uzman ve deneyimli ekibimizle tasarlıyor, e-ticaret sitenizi satışa hazır halde teslim ediyoruz. Web sitesi, e-ticaret sitesi hizmetlerimizle ilgili detaylı bilgi için tıklayınız
web sitesi ve e-ticaret sitesi hakkında merak ettiğiniz diğer konularla ilgili yazılarımızı sitemizde bulabilirsiniz, soru sormak için bize e-posta (dunyanette@gmail.com) yoluyla da ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.