Sosyal Medya Güvenliği Hakkında İpuçları

Sosyal medya internetin çok yönlü veri paylaşımına izin verdiği iletişim kaynağıdır. Zaman geçtikçe geniş kitlelere hitap eden farklı platformlar oluştu ve oluşmaya da devam etmektedir. Yaygın olarak kullanılan sosyal medya ağlarından bazıları instagram, Facebook, Twitter, Linkedin’dir  

Bireyler sevdikleriyle veya kendileriyle aynı ilgi alanlarına, düşüncelere sahip diğer bireylerle paylaşma ihtiyacı bu alanın hızla gelişmesine katkı sağlamıştır. Sosyal medya platformlarında her yaştan kullanıcının bulunması şirketler için de avantaj sağlamış ve hedef kitle odaklı reklam yapabilmek adına onlar da yerini bu platformlarda almıştır.

Peki bu sosyal medyada güvenli etkileşimler yapabilmek için ne yapmalıyız?

Sosyal medyada kendinizi, sevdiklerinizi ve çevrenizi koruyabilmeniz için basit ama etkili ipuçları;
  • Güvenlik ayarları kontrol edilmelidir. Güvenlik ayarları hakkında bilgi edinilmelidir. Birçok platform detaylı güvenlik ayarlarına sahiptir. Kişiye en uygun ayarlar oluşturulmalıdır.
  • Güçlü bir kullanıcı şifresi oluşturulmalıdır. Minimum 12 karakterden oluşmalıdır. Büyük-küçük harfler, noktalama işaretleri, sayılar içermelidir.
  • Hesap girişlerinde ikili veya çoklu kimlik doğrulama kullanılmalıdır. Kişiselleşmiş bu doğrulama çeşidi hesabın çalınmasına karşı önemli bir engel oluşturmaktadır.
  • Her hesabın şifresi kendine özel olmalıdır. Özellikle siber suçlara karşı güvende olmak adına yapabilecek en önemli işlerden biri her platforma, her hesaba özel şifre oluşturulmasıdır.
  • Paylaşımı görebilecek kullanıcıları iyi seçilmelidir. Kişisel bir profilde yapılacak paylaşımların çoğu zaman özel olduğu unutulmamalı ve bu içerikleri kimlerin görebildiğini iyi seçilmelidir.

  • Kişisel bilgiler paylaşılmamalıdır. Kişisel bilgilerin kötü amaçlı insanlar tarafından kullanılabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple kişisel bilgilerde detay verilmemelidir.
  • Ne paylaşıldığına dikkat edilmelidir. Aile, arkadaşlar, belki gelecekteki işverenler bu paylaşımları görebilmektedir. İtibar kaybına sebep olabilecek içeriklerden kaçınılmalıdır.
  • Yorumlar düzenli kontrol edilmelidir. Kötü amaçlı kullanıcıların profil sahibi hakkında yanlış izlenim oluşturacağı yorumları engellenmelidir.
  • Şüpheli kullanıcılardan, dolandırıcılardan kaçınılmalıdır. İnternet dolandırıcılığı sahte hesaplardan kolayca yapılabildiği için, şüpheli kullanıcılardan mesajlardan kaçınılmalı, cevap verilmemeli ve ilgili admine rapor edilmelidir.
  • Rahatsız eden insanları nasıl engelleneceği bilinmelidir. Her platformun kendine özel engelleme(bloklama) sistemi vardır. Engellenen kullanıcının profile, içeriklere ulaşamayacağı unutulmamalıdır. Taciz eden kullanıcılar ise engellendikten sonra admine rapor edilmelidir.

Sizi hedefinize götürecek iyi bir web sitesi/e-ticaret sitesi/online mağaza için olmazsa olmazlardan olan SEO, google sıralama,e-ticaret ödeme yöntemleri ,hediye kuponu, indirim kuponu, logo tasarım, kargo takip sistemi, e-sipariş yönetimi, stok yönetimi, sosyal medya çalışmaları ve daha fazlası için bizimle iletişime geçin.

Karar vermekte zorluk çekiyorsanız, ücretsiz danışmanlık ziyaretimizden yararlanmak için arayın.
12 yıllık bilgi birikimimizle web sitesi/e-ticaret sitesi ne dair bütün sorularınızı cevaplayalım.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: