Web Sitesi Barınma- Hosting Nedir? Çoklu Hosting-Müstakil Hosting Farkı Nedir?

Web Sitesi Barınma- Hosting Nedir?

Gerçek dünyada bir bina inşa etmek için altyapı (elektrik, su, doğalgaz, kanalizasyon vb.), ulaşım ve güvenlik gibi olanaklara sahip bir arsaya ihtiyacınız vardır.

Dijital dünyada da web sitesi/e-ticaret sitenizin barınacağı hosting (web barındırma alanı) adı verilen alana ihtiyacınız olacaktır. Bu dijital barındırma alanlarını sağlayan ileri teknolojiye sahip hosting firmaları mevcuttur. Bu hosting alanları satın alınamaz kiralanır.

Hosting firmaları web sitesi/e-ticaret sitenize ait olan tüm dosyaları (resim, yazı, diğer içerik, veri tabanı vb.) “server” veya “web sunucusu” adı verilen ileri teknolojiye sahip ve güvenli alanlarda 7/24 erişime açık tutma (barındırma) hizmeti verirler.

Web sitenizi her koşulda ziyaretçilerin erişimine açık tutmak ve olabilecek her türlü olumsuz koşullardan korumak için, (elektrik kesintisi-sel, deprem vb. doğal afetler),gerekli altyapıya ve yüksek hızlı internet bağlantısına sahiptir.

Web sitesi/e-ticaret sitenizin düzenli olarak yedeklendiği, güvenli ve ileri teknolojiye sahip ortamda olması yapacağınız yatırımın karşılığını almak ve devamlılığı için önemlidir.

Çoklu Hosting-Müstakil Hosting Farkı Nedir?

Web sitesi/e-ticaret sitenizin sınırsız hosting diye ifade edilen çoklu hostingte mi yoksa müstakil hostingte mi barındırılacağı oldukça önemlidir. Bu husus hosting sağlayan firmaların değil web tasarımcının tercihi ile alakalıdır.

Çoklu hosting; örneğin 2 bin m2 lik bir arsaya 100 daire bulunan çok katlı bina inşa edildiğini ve bu binaya giriş yapmak için tek anahtar olduğunu varsayalım. Bu anahtara sahip kişi ile anlaşmazlık oldu ve sürdüremeyeceğinizi anladınız.

Yukarıdaki örnekte çok katlı binadan kasıt içinde çok sayıda web sitesinin yer aldığı tek şifreye sahip çoklu hosting, daireden kasıt size ait web sitesi/e-ticaret siteniz.  

Anlaşmazlık durumunda web sitesi/e-ticaret sitenizin yönetimini başka bir web tasarımcısına devretmek istediniz. Bunun için hosting şifrelerine ihtiyacınız var. Web tasarımcı doğal olarak çoklu hostingte bulunan diğer web sitelerinin güvenliği için size şifreyi vermeyecek.

Bu durumda memnun olmadığınız, sizi amacınıza ulaştırmayan web sitenizi kullanmaya devam edeceksiniz, ya da emek verdiğiniz, yatırım yaptığınız web sitenizden vazgeçmek durumunda kalacaksınız.

Müstakil hosting; sadece sizin web sitesi/e-ticaret sitenizin bulunduğu size özel, şifreleri size ait olan hostingtir. Web tasarımcınızla anlaşmazlık yaşamanız durumunda bağımlı olmaz ve başka bir web tasarımcı ile çalışma imkanına sahip olursunuz.

Dünyanette olarak tüm web sitesi/e-ticaret sitelerimiz için her siteye özel müstakil hosting kullanıyoruz.  Web sitenizle ilgili tüm şifre ve anahtarları iş bitiminde size teslim ediyoruz.

Sizi hedefinize götürecek iyi bir web sitesi/e-ticaret sitesi/online mağaza için olmazsa olmazlardan olan SEO, google sıralama,e-ticaret ödeme yöntemleri ,hediye kuponu, indirim kuponu, logo tasarım, kargo takip sistemi, e-sipariş yönetimi, stok yönetimi, sosyal medya çalışmaları ve daha fazlası için bizimle iletişime geçin.

Web Sitesi-E-Ticaret Sitesi  Hizmet Kalemleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.